Pompierii din cadrul Gărzii Ileanda au intervenit astăzi, în jurul orei 14.00, la un accident rutier petrecut pe raza localității Lemniu.
În accident a fost implicat un singur autoturism, în care se aflau două persoane încarcerate.
La fața locului s-a intervenit cu o autospecială de stingere cu apă și spumă cu modul de descarcerare, o autospecială de primă intervenție și comandă, o ambulanță SMURD și una aparținând Serviciului Județean de Ambulanță Sălaj.
Pompierii au acționat pentru descarcerarea victimelor, care au fost predate echipajelor medicale.
Ambele victime au fost transportate la Spitalul Județean de Urgență din municipiul Zalău: una dintre ele cu elicopterul SMURD din cadrul Punctului de Operare Aeromedical Jibou, iar cealaltă cu o ambulanță a Serviciului de Ambulanță Județean Sălaj.
Potrivit IPJ Sălaj, conducătorul unei autoutilitare, un tânăr de 21 de ani, din municipiul Zalău, care se deplasa pe drumul national 1H, între localitățile Lemniu și Răstoci, în circumstanțe ce urmează a fi stabilite, a pierdut controlul asupra direcției de deplasare, a părăsit partea carosabilă, intrând într-un șanț.


